معماری سرویس گرا

معماری سرویس گرا

امروزه ناهماهنگی یکی از مشکلات دنیای IT است، چرا که در شرکتها از برنامه های زیادی با زبانهای مختلف استفاده شده است و قطعاً این برنامه ها باید قادر به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر باشند. و این ایجاد ارتباط موضوعی سخت و دشوار است.

سیستم های قدیمی که با زبانهایی که پشتیبان آنها پلت فرم های در حال انقراض هستند مجبور به برقراری ارتباط با نرم افزارهایی که با زبان های جدید نوشته شده اند، خواهند بود. این سیستم های قدیمی مشکلات زیادی برای ما ایجاد می کنند و گاه ترجیح می دهیم آنها را از رده خارج کنیم و جایگزین جدیدی برای آنها بیابیم؛ تضمینی نیست که سیستم های جدید به خوبی و کاملی سیستم های قدیمی کار کنند. این برنامه های کاربردی در طی زمان امتحان خود را پس داده اند، در کارهای روزانه واقعی درگیر شده و آزموده شده اند. مشکلاتی که برنامه نویسان به عنوان پراکندگی کد در این برنامه ها می بینند همان واقعیت اداره چرخه ها و حلقه ها و موارد استثنائی جهان واقعی است. در حالی که به دنبال سیستم های منظم و منسجمی هستیم.
در حالی که کدهایی وجود دارند که ارزش باقی ماندن ندارند، بسیاری از نرم افزارهای قدیمی با اصول ذهنی نوشته می شوند امروزه این اصول اساساً تغییر کرده اند. بعضی اوقات برنامه ها با اهداف خوب نوشته می شوند ولی به روشی که استفاده دوباره آنها در نرم افزارهای دیگر بسیار دشوار است. با این حال روشهایی برای مدرنیزه کردن، قابل استفاده مجدد کردن و افزودن بر قدرت برنامه هایی که قدیمی و در عین حال برای سازمان بحرانی هستند (برنامه های اساسی سازمان) وجود دارد.

با بکارگیری سیستم های قدیمی در ساختار معماری سرویس گرا می توان در زمان صرفه جویی کرد و این زمان اضافه را به خدمات جانبی اختصاص داد.
ادغام و جمع آوری منجر به مشکلات پیچیدگی نرم افزار می شود. پلت فرم ناهماهنگ اثر منفی بر چابکی، عکس العمل و توانایی انتقال سرویس می گذارد و این اثر منفی در جهان مبتنی بر وب از همیشه پر هزینه تر خواهد بود.
SOA راهی برای به چنگ آوردن فرصت های جدید ایجاد می کند و به جای انکار تفاوتها، آنها را در بر می گیرد و کسب و کاری کم هزینه از نظر زمان را به ارمغان می آورد. شاید نیازی به از رده خارج کردن برنامه ها و جایگزین جدید برای یافتن آنها نداشته باشیم، چرا که معماری سرویس گرا به شما اجازه می دهد نیازهای یکپارچگی را به روشی تکاملی حل کنید.
برای رهیابی به سوی سرویس ها باید وظایفمان در زمینه IT را به طور دقیقتری با اهداف کسب و کارمان تطبیق دهیم و اطمینان حاصل کنیم که شرکت آماده کسب فرصت های جدید است.
در اینجا به بیان راهکارها یی برای شروع کار می پردازیم. بدلیل اینکه SOA در واقع نوعی معماری را نمایش می دهد بهتر است برنامه نویسان دید کلی تری به سیستم و مزیت های SOA داشته باشند تا در کدنویسی با هماهنگی بهتری با اهداف کسب و کار پیش روند.
هدف از بیان این مفاهیم کد نویسی نیست، بلکه رسیدگی به چالش هایی است که در طی اجرای برنامه ها با آن مواجه ایم. این برای برنامه نویسان و معماران مفید است؛ که مانند یکدیگر فکر کنند.

آیا اطلاعات سایت شبکه فردا ، پاسخگوی نیاز شما است؟